top of page

OBSERWACJA PRZYRODY - jak zachęcić małe dzieci do obserwacji przyrody?

Zaktualizowano: 1 lut 2021

Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uwielbiają eksperymentować. Są one bardzo ciekawe świata, ale też lubią widzieć namacalne efekty swoich działań.

Lekcje PRZYRODY są doskonałym sposobem na rozwijanie ciekawości. Zajęcia przyrodnicze powinny przebiegać w taki sposób, aby dzieci miały poczucie sprawstwa, oraz odpowiedzialności za to, co robią.


W jaki sposób sprawić, aby lekcja przyrody zaciekawiła dzieci?


Nic prostszego... trzeba dać im cebulę, doniczki, ziemię do upraw i KARTY OBSERWACJI.

Ktoś powie może, że takie zwyczajne sadzenie cebuli to bułka z masłem, że to dzieci nie zaciekawi. Nic bardziej mylnego. Z własnego doświadczenia wiem, że jedną z bardziej emocjonujących upraw, która wzbudza u dzieci niezwykłe emocje jest właśnie uprawa CEBULI.


DLACZEGO CEBULA?


Nie upieram się, że tylko taka roślina pozwoli dzieciom na czerpanie radości z jej wzrostu, ale ta uprawa daje bardzo szybkie, dostrzegalne przez dzieci efekty. Szczypior wyrasta już po kilku dniach. Można go zobaczyć, dotknąć, powąchać i....posmakować:) Uwierzcie mi, że nawet niejadki spróbują samodzielnie wyhodowanego szczypiorku. Zatem hodowla cebuli pozwala na rozbudzenie u dzieci wszystkich zmysłów.


JAK SIĘ ZA TO ZABRAĆ?

📌Po pierwsze - dajmy dzieciom ziemię, łyżki i doniczki, a one już nas pokochają.😊


📌Po drugie - pozwólmy im samodzielnie nasypać ziemię i zasadzić roślinę, a pokażemy, że wierzymy w ich możliwości.

📌Po trzecie - przygotujmy wraz z nimi wizytówki, które umieszczą w doniczkach, a będą czuły się odpowiedzialne za swoją uprawę.

📌Po czwarte ustalmy z dziećmi zasady uprawy danej rośliny, a będą wiedziały, co muszą zrobić, aby eksperyment się powiódł.


📌Po piąte - dajmy im możliwość obserwowania...


Tu na chwilę się zatrzymajmy...

JAK PROWADZIĆ OBSERWACJĘ, ŻEBY DZIECIOM SIĘ NIE ZNUDZIŁO?

Doskonałym sposobem na obserwację upraw roślin jest założenie KART OBSERWACJI PRZYRODY.

Moje karty dostępne są tutaj za darmo:

-proszę się częstować KLIKAJĄC W ZDJĘCIE
JAK KORZYSTAĆ Z TYCH KART?


Karty obserwacji powinny znajdować się w niedaleko upraw, które będą obserwowane. W mojej klasie, na oknie zawiesiłam cienką linkę, do której dzieci za pomocą drewnianych klamerek zawieszają karty obserwacji. Uprawy natomiast ustawiane są na parapecie.


Uczniowie o ustalonej porze dnia (np. po śniadaniu, przed obiadem) uzupełniają karty pracy poprzez rysowanie etapu rozwoju swojej rośliny oraz ▶️WAŻNE▶️kropli wody, jeśli ją podlały. Starsi uczniowie mogą dodawać krótką notatkę.


Dzięki takim kartom, dzieci pamiętają o podlewaniu, krok po kroku widzą, jak uprawa kiełkuje, jak wzrasta. Karty są narzędziem, które pomaga dzieciom w prowadzeniu hodowli.

Wracając do meritum...

📌Po szóste - pamiętaj, że każdy ma prawo do błędów.

Może zdarzyć się tak, że jakiemuś uczniowi roślina nie wyrośnie tak bujna, jak innym. Może nie wyrośnie wcale...

Co w takim przypadku zrobić?


Wbrew pozorom, jest to wspaniała okazja do rozmowy z dziećmi na temat porażki i radzenia sobie z nią.

O zaistniałym problemie należy rozmawiać z całą grupą. Trzeba dać dzieciom szansę na wypowiedzenie się w tej sprawie. One są doskonałymi obserwatorami. Niech same dojdą do rozwiązania zagadki DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO I CO MOŻNA BYŁO ZROBIĆ, ABY TEGO UNIKNĄĆ?


Zachęcam do prowadzenia różnorodnych hodowli i życzę udanych plonów:)


KLIKNIJ tu i wskakuj na Facebooka Niezbędnik Nauczyciela


Zainspiruj się i ciesz się wolnym czasem:)


Honorata Szanecka


Prawa autorskie do materiałów zamieszczonych w serwisie są zastrzeżone. Zabrania się ich kopiowania oraz dalszego udostępniania bez zgody autora.

7015 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


bottom of page