DWUZNAKI I ZMIĘKCZENIA - czytelne karty do pobrania

Zaktualizowano: 17 sie 2021

Dwuznaki i zmiękczenia to darmowe karty uzupełniające nasz alfabet demonstracyjny.

Dwuznaki wraz z wklejkami pobierzesz za darmowo w tekście poniżej.


Już wcześniej pisałam, że od wielu lat przyglądam się różnym kartom pracy, plakatom, tablicom demonstracyjnym oferowanym przez wydawnictwa i strony internetowe. Zawsze wybieram takie, które są minimalistyczne w swej formie.

Dlaczego? 1. Zbyt wiele elementów ujętych na karcie demonstracyjnej zaburza percepcję wzrokową. 2. Coraz więcej dzieci ma trudności ze skupieniem uwagi, więc zbyt przeładowane formy przekazu utrudnią im odbiór treści. 3. Delikatnie skonstruowane tablice demonstracyjne są czytelniejsze, łatwiejsze w odbiorze, a co najważniejsze, w zapamiętywaniu. Co z tym alfabetem? Uważam, że alfabet demonstracyjny powinien być dostosowany tak, aby każdy uczeń swobodnie odnalazł poszukiwany element.

Często w zerówce i w klasie pierwszej zauważam, że dzieci zerkają na tablicę, na której wisi alfabet. Poszukują litery, którą właśnie mają zapisać czy przeczytać. Dlatego wiszące tam karty demonstracyjne powinny być jak najbardziej czytelne dla ucznia.

Uważam, że dla spełnienia tego warunku należy unikać: - zbyt wielu napisów, - nadmiaru ilustracji, - niepotrzebnych, w szczególności grubych ramek, - niestandardowych czcionek, - długich wyrazów.