top of page

Dlaczego warto CZYTAĆ Z KLASĄ?

Zaktualizowano: 20 lip 2021

Pierwszy moduł tegorocznej edycji międzynarodowego projektu czytelniczego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” za nami.


W tym roku tematem przewodnim stała się ekologia. To właśnie z tego kręgu tematycznego wybierane są lektury do realizacji projektu.


Moduł pierwszy – jesienny – skupiał się na drzewach, a przede wszystkim na tym, aby uświadomić dzieciom, jakie dobro dzięki drzewom gości na naszej planecie.


Zapraszam Cię do dzisiejszego artykułu, w którym szkolne koordynatorki projektu opowiadają na pytania dotyczące realizacji JESIENNEGO MODUŁU.


1. Co skłoniło Panią do przystąpienia do projektu?


Barbara:

Do udziału w projekcie „Czytam z klasą” lekturki spod chmurki skłonili mnie moi uczniowie, którzy są bardzo częstymi gośćmi w naszej szkolnej bibliotece i postanowiłam wspólnie z nimi rozwijać ich pasje czytelnicze a z drugiej strony wspólne czytanie okazało się dobrym sposobem na wyciszenie niesfornych osób.


Emilia:

Moi uczniowie uwielbiają, kiedy czyta im się książki, a i sami chętnie po nie sięgają. Pomyślałam więc, że uczestnictwo w projekcie pozwoli im bardziej "zbliżyć się" do wybranych lektur, wyciągnąć z nich najważniejsze wnioski i przemyślenia.


Sonia:

Do przystąpienia do projektu czytelniczego „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki” zachęciła mnie bogata i przemyślana gama utworów literackich wykorzystywanych w projekcie. By zachęcić uczniów do czytania, my, nauczyciele, mamy niełatwy orzech do zgryzienia. Musimy wybierać takie pozycje literackie, które zainteresują uczniów i pozostaną w nich oraz zachęcą do dalszego zgłębiania meandrów czytelnictwa.

Uczestniczymy w projekcie z klasą już kolejną edycję. Pierwsza edycja związana była z porami roku, co pozwalało uczniowi na wybór lektury związanej z otaczającym go w danej chwili światem. Druga edycja powiązana jest natomiast z kontekstem ekologicznym. Każdy moduł poświęcony jest innej formie ekologicznej, co pozwala nie tylko na refleksje czytelnicze, ale również na to, by pochylić się nad tym, jak ważna jest ekologia dla człowieka i co się na nią składa.

Jeszcze większą motywacją do przystąpienia do II edycji projektu było nasze uczestnictwo i ukończenie projektu ekologicznego organizowanego przeze mnie i moją klasę w ubiegłym roku przy współpracy z Nadleśnictwem Czerniejewo. Dzieci miały okazję obcować z naturą na wycieczce w lesie, poznać pracę leśnika, zasady karmienia i opieki nad zwierzętami leśnymi, brały udział w warsztatach i konkursach ekologicznych.


2. Co, w Pani odczuciu, przyniosło uczniom najwięcej korzyści?


Barbara:

Ogromną korzyścią jaką zauważyłam był niewątpliwie wzrost zasobu słownictwa u moich uczniów, co pozwoliło im lepiej wyrażać swoje myśli, emocje i zdanie. Dzięki czytaniu mogli oni także ćwiczyć koncentrację z którą niektórzy mieli ogromny problem. Czytanie wzbudziło też empatię i wrażliwość, spowodowało, że dzieci chętnie rozmawiały i dyskutowały o przeczytanej książce.


Emilia:

Praca w grupach i parach jest ważnym elementem nauki w szkole. Uczniowie mieli okazję wspólnie opracowywać zadania, dzielić się swoimi pomysłami. Omawiając lekturę Marii Terlikowskiej "Drzewo do samego nieba" uczniowie odczuli więź z bohaterami, którzy walczyli o to, by drzewo zostało na ich podwórku i tym samym odczuli potrzebę dbania o środowisko, które je otacza.


zdjęcia nadesłane przez Panią Emilię


Sonia:

Uważam, że największą korzyścią z realizacji projektu „Czytam z klasą- lekturki spod chmurki” jest możliwość pracy z literaturą metodą projektu. Autorka wyposaża nauczyciela w niezbędne narzędzia- lekturniczki, opowiadania, publikuje dodatkowe scenariusze, prowadzi grupę dyskusyjną, na której można wymieniać się pomysłami, co motywuje i ułatwia przeprowadzanie uczniów przez daną historię opowiedzianą w książce lub wierszu.

Praca metodą projektu z daną lekturą pomaga uczniowi na kreatywną pracę, zrozumienie problematyki utworu oraz zaprzyjaźnienie się z bohaterami. Nie jest to sztampowe odklepywanie lektury.

Twórcze działania- tworzenie lapbooków, burze mózgów, tworzenie własnych zakończeń czy prac plastycznych oraz wypowiedzi pisemnych do tekstu wymaga od ucznia zaznajomienia się z lekturą, co uczniowie robią z wielką chęcią i radością. Za każdym razem gdy zapowiadam nową lekturę, już po kilku dniach otrzymuję informację, że ktoś jest już na tej i na tej stronie, że w książce dzieją się niesamowite rzeczy.

Taki pozytywny przekaz trafia również do dzieci, które na co dzień czytają mniej lub nie są w takim stopniu zainteresowane czytelnictwem. Jeśli kolega lub koleżanka ekscytuje się i poleca lekturę, to ja też muszę do niej zajrzeć i ją poznać- bardzo podoba mi się takie podejście i pozytywna motywacja jest kluczem do sukcesu tego projektu.


3. Czy zauważa Pani zmiany w postrzeganiu lektur przez dzieci?

Barbara:

Dzięki bogatej obudowie projektu i lekturnikom uczniowie zaczęli postrzegać lektury jako równie ciekawe książki, a nie tylko coś co muszą przeczytać, bo tego wymaga program. Chętnie je czytają, pytają o kolejne pozycje i tytuły, a także z ogromna radością wykonują wszystkie zadania w danym module projektu.


Emilia:

Uczniowie dostrzegają sens nauki, kiedy sami mogą działać, wybierać, a nie kiedy narzuca im się coś z góry. Tak samo jest z czytaniem. Kiedy mają wybór co do lektury, chętniej po nią sięgają, a kiedy mają możliwość realizowania wszelkich zadań na drodze omawiania tej lektury, to wtedy widzą sens w przeczytaniu jej.


Sonia:

Pozytywna motywacja kreowana nie tylko przeze mnie- wychowawcę, ale właśnie przez samych uczniów pomaga zachęcić wszystkich do czytania. Kreuje ona również świadomość literacką i chęć zgłębiania dalszych wątków. Często zdarza się, że gdy jakaś omawiana pozycja literacka znajduje swoją kontynuację, uczniowie bardzo chętnie po nią sięgają, sprawdzając już poza projektem, jakie były dalsze losy bohaterów. Tak było np. podczas omawiania „Detektywa Pozytywki” w ubiegłorocznej edycji. To niesamowite, że praca w projekcie może nie tylko stworzyć dogodne warunki do wzrostu zainteresowania czytelniczego, ale również dać plon- świadomość czytelniczą.4. Czy realizacja pierwszego modułu rozwinęła u uczniów poczucie dbania o środowisko? Dlaczego?


Barbara:

Pierwszy moduł udało nam się zrealizować w całości podczas nauki stacjonarnej w szkole. Poprzez sadzenie drzew i szyszek, tworzenie lapbooka o jesieni i drzewach uczniowie mogli lepiej poznać i zrozumieć ich znaczenie oraz rolę w życiu człowieka. Podjęte i wspólnie zrealizowane działania na rzecz środowiska rozwinęły u uczniów poczucie dbania o nie.


zdjęcia nadesłane przez Panią Barbarę


Emilia:

Uczniowie odczuwają potrzebę dbania o środowisko. Na zajęciach często omawiamy, przypominamy o zagrożeniach wypływających z zaniedbywania środowiska. Moduł I i zadania z nim związane pozwoliły przybliżyć uczniom poczucie potrzeby dbania o naturę.


Sonia:

Realizacja I modułu w II edycji projektu podsyciła proekologiczną świadomość i uzmysłowiła dzieciom, że elementy przyrody nie są tylko ozdobą. „Drzewo do samego nieba” opowiada o tym, że drzewo pomiędzy kamienicami jest dla ich mieszkańców zieloną ostoją, miejscem spotkań, elementem kojącym zmysły. Jest to rzecz, która przez wielu niedostrzegana i pomijana, może być spoiwem, które trzyma nas przy życiu. Uczniowie również zauważyli, że w ich środowisku są również takie elementy, których nie mogłoby zabraknąć i bez których nie wyobrażają sobie codziennych zabaw na świeżym powietrzu.

W ubiegłorocznym projekcie ekologicznym braliśmy udział również w sadzeniu lasu „Sztafeta pokoleń- las powróci”. Niestety, w wyniku huraganu, który nawiedził nas w 2017 roku, okolice Wrześni utraciły wiele z bogactwa naturalnego. Powalone drzewa, zdewastowane parki, lasy- na ich odrodzenie trzeba będzie długo poczekać, ale sama świadomość, że mogliśmy przyczynić się do odbudowy tych ekosystemów daje nam nadzieję na lepsze jutro.5. Jakie inne korzyści daje uczniom i nauczycielowi udział w tym projekcie?


Emilia:

Nasza placówka realizuje szkolny projekt "Zdrowa szkoła bez odpadów". Realizacja modułu I, a zarazem udział w projekcie "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki" jest świetnym uzupełnieniem projektu szkolnego.


Sonia:

Polecam wszystkim nauczycielom klas 1-3, aby zainteresowali się projektem edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. W dzisiejszych czasach, gdy wszystko jest szybkie, zmienne, niepewne, warto zwracać uwagę i brać udział w akcjach edukacyjnych, które nie tylko angażują i wymagają czegoś od ucznia oraz nauczyciela, ale które budują w nich więzi, intrygują, rozwijają zainteresowania, poszerzają kreatywność i mogą dać jej upust. Wskaźnik stanu czytelnictwa w Polsce wskazuje, że 39% Polaków czyta książki.

Zadbajmy o to, by nasi uczniowie zawsze mieli chęć do czytania i czuli potrzebę nie tylko grania na komputerze, jeżdżenia na hulajnodze, ale również do sięgania po książki. Czytanie też jest dobrą formą spędzania czasu wolnego, rozwija naszą wyobraźnię, kreatywność, pomaga poznawać nowe rzeczy.SŁÓW KILKA O AUTORKACH ARTYKUŁU

Nazywam się Barbara Fronczak. Jestem absolwentką filologii germańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Ukończyłam także studia podyplomowe z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Od kilku lat pracuję w Szkole Podstawowej nr 33 im. Henryka Jordana w Zabrzu, obecnie jestem wychowawcą w kasie 3. Uczę również języka niemieckiego w klasie 7.

Wiele kursów i dodatkowych szkoleń pozwala mi na bieżąco doskonalić swój warsztat pracy. Bardzo lubię i cenię sobie pracę z dziećmi, sprawia mi to ogromną radość, a także daje dużo satysfakcji. Jestem pasjonatką wszelkich zagadnień związanych z przyrodą, dlatego też w tym roku szkolnym wprowadziłam dla mojej klasy innowację pedagogiczna „ Obserwuję, doświadczam i tajemnice przyrody odkrywam”.

Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i mamą. W wolnych chwilach odpoczywam na łonie natury. Moim hobby jest programowanie.Nazywam się Emilia Krawczyk, pracuję w Szkole Podstawowej nr 81 w Łodzi. Od listopada pracuję na świetlicy, wcześniej uczyłam w klasach 1-3.


Nazywam się Sonia Kaczmarek i jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni oraz wychowawczynią klasy III e w tejże placówce. Oprócz dyplomu z pedagogiki, ukończyłam również studia magisterskie z filologii angielskiej w Poznaniu.Od autorki:


NAUCZYCIELU/NAUCZYCIELKO!


  • Jeśli uczestniczysz w moim projekcie, jest mi niezmiernie miło.

  • Jeśli jeszcze nie miałeś/aś okazji do nas dołączyć, śledź moją stronę, aby być na bieżąco. Może uda Ci się dołączyć do przyszłorocznej edycji projektu?

  • Już dziś zachęcam Cię w imieniu swoim i 8.000 nauczycieli CZYTAJĄCYCH Z KLASĄ lekturki spod chmurki.

Informacje o kolejnej edycji pojawią się na Facebooku Niezbędnik Nauczyciela najpóźniej w połowie lipca tego roku.


Autorka projektu

Honorata Szanecka
1807 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page