top of page

Jak to się zaczęło? "CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki"

Zaktualizowano: 10 lip 2021

Wpis z sierpnia 2019 roku


Słów kilka...o mnie, o projekcie oraz o dalszych planach.


Tak sobie siedzę przy kawie i rozmyślam o tym, co się wydarzyło... chcę się tym z Wami podzielić.


📌Kilka słów o mnie


Od osiemnastu lat jestem szczęśliwą mamą. Mam dwóch synów, męża i dwa psiaki:)


Pracuję w wyjątkowej Szkole Podstawowej w Klonowie. Jeśli macie ochotę zajrzeć do mojej szkoły, zapraszam: https://www.facebook.com/msklonowo/


Ta szkoła to skarb, mój drugi dom.


Jestem dyrektorką tej placówki i jednocześnie czynną nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w pełnym etacie.

Tak, tak... Mam swoją klasę, w której spędzam czas z dziećmi, a popołudniami wypełniam dyrektorskie papierzyska.


Uwielbiam pracę z dziećmi i staram się, aby edukacja w mojej szkole była piękną przygodą, w której uczeń gra pierwsze skrzypce.

Zawsze wsłuchuję się w potrzeby dzieci i staram się, aby w każdym zauważyć potencjał. Wychodzę z założenia, że każde dziecko jest dobre, jeśli wskaże się mu odpowiednią drogę.


Marzę o tym, aby edukacja w naszym kraju stała się bardziej przyjazna dzieciom, a lekcje przebiegały w kreatywny sposób.


Po wielu latach pracy uważam, że dzieci powinny uczyć się dla siebie, a nie dla ocen, dlatego też stosuję dewizę:📌JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?


➡️ W ubiegłym roku szkolnym byłam wychowawcą zerówki. Naszym klasowym rytuałem było codzienne czytanie, które przyniosło tej klasie wiele korzyści, przede wszystkim wyciszenie.

Wyobraźcie sobie, że mój niepokorny, biegający, krzyczący Karolek (imię zostało zmienione) podczas czytania książek siedział jak zaczarowany. Gdy ja czytałam bajki, on wtulał się we mnie jak w pluszowego misia.

Mieliśmy codzienny rytuał - czytania po śniadaniu. To sprawiło, że po przerwie dzieci spokojnie czekały na dywanie na książkę i (mam nadzieję) na panią.


Teraz wraz z moimi szkrabami wędruję do klasy pierwszej:)

Zaplanowałam, że rytuał czytania pozostanie w tej klasie na zawsze...


➡️ POSTANOWIŁAM dla moich szkolnych dzieci napisać projekt, aby zachęcić je do czytania, do przeżywania przygód głównych bohaterów i do wyciągania wniosków oraz przekładania ich na rzeczywistość.

Stworzyłam plan, rozpisałam działania, ujęłam w nim to, co wydawało mi się wartościowe.


Ten projekt był zgodny z kierunkami POLITYKI OŚWIATOWEJ PAŃSTWA na rok szkolny 2019/2020, ponieważ miał WYCHOWYWAĆ DO WARTOŚCI POPRZEZ KSZTAŁTOWANIE POSTAW OBYWATELSKICH.


➡️ Wiele godzin spędziłam tworząc ten projekt i rozmyślając nad jego formą. Im więcej razy czytałam, tym częściej przychodziła mi do głowy myśl, że może warto, aby inni chętni nauczyciele z niego skorzystali? Lubię się dzielić:)


Stworzyłam Regulamin i poszło w świat...
➡️ Tak powstała pierwsza grupa CZYTAM Z KLASĄ na Facebooku.📌CO DALEJ?


➡️Jestem ogromnie wdzięczna, że tyle osób zechciało dołączyć do projektu.


Spotykam się z niesamowicie pozytywnymi komentarzami. To dodaje mi skrzydeł do dalszego działania.


➡️Widzę, że nawzajem bardzo się wspieracie, co jest dla mnie dowodem, że do tej grupy dołączyły niezwykłe osoby:)

Grupa powstała z myślą o tym, abyśmy się nawzajem wspierali, dopingowali i współpracowali.


Chcę, aby nauczyciele wykorzystali ten projekt w swoim rozwoju zawodowym, dzielili się nim z innymi nauczycielami i rodzicami.


Stworzyłam prezentację, która ma pozwolić na zaprezentowanie głównych założeń projektu. Niech rodzice wiedzą, czego się spodziewać:)


Prezentację można podejrzeć tutaj:
Gdy projekt ruszy już na dobre, będziecie mogli wrzucać swoje inspiracje, pomysły, aby podzielić się z innymi, podpowiedzieć, w jaki sposób można rozwiązać dany problem.


📌ROZMOWY Z POTENCJALNYMI PARTNERAMI


Powiem szczerze, że taka ilość chętnych osób jest nie lada wyzwaniem. Jest nas już przeszło 2500. Są wśród nas nauczyciele z zagranicznych szkół polonijnych, m.in. z Wilna, Toronto, Pensylwanii, Dublina...


Wielu nauczycieli pyta, czy może wziąć udział nie mając Facebooka.

Na dzień dzisiejszy, zgodnie z Regulaminem, przystąpienie do projektu jest możliwe poprzez dołączenie do grupy, ale planuję, aby umożliwić innym udział w projekcie. Zapisy w Regulaminie stanowią, że w każdej chwili można je zmienić, więc w razie czego nastąpią drobne korekty.


Jestem w trakcie rozmów z potencjalnymi partnerami, którzy mieliby mnie wspomóc organizacyjnie. Nie wykluczam, że powstanie strona projektu, ale na dzień dzisiejszy wszystko odbywa się na grupie.


O wszystkich zmianach będę na bieżąco informowała.Pozdrawiam Was


Honorata Szanecka12 880 wyświetleń17 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page